Anasayfa / Sizden Gelenler / Kilitli Parke Taşı Yazışmaları

Kilitli Parke Taşı Yazışmaları

Değerli Köylülerimiz aşağıda geçen yazışmalar Dernek Başkanımız Salih ÖZEREN ile Memleketim Tokat Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Yunus AYBAKAN arasında geçmiştir. Yazışmaya neden olan ise Yunus AYBAKAN’ın Devletin valisini eleştirirken, Siyasal iktidarı savunan yazısıdır.

 

 

 

GAZETEDEKİ YAZIYA ELEŞTİRİ:
—– Özgün İleti —–
Kimden : “Salih ÖZEREN”
Kime : yunus.aybakan@mynet.com
Gönderme tarihi : 23/10/2010 14:44
Konu : Kilit taşı makalesi ve haberi hakkında
Sayın YUNUS Bey :
Selam ve saygılarımla… Gazeteniz gazetemiz oldu sayılır bir okur olarak değil ama bir dernek yöneticisi olarak yazıyorum.Valilerin görevleri nelerdir makalesini okudum ve manşet haber oluşu da ayrı bir durum.Gazete tabi ki haklı olarak TOKAT haberleri taşıdığı için tokat
valisi de habere dahil olacak ancak; Tokat valisini bir türlü hazmedemediniz bunu anlıyorum. Çünkü yapılan haber olarak siyasi görüşünüze saygı duyarım o başka, ama ”AK PARTİ ÖZELLEŞTİRME YAPIYOR VALİ TAM TERSİNİ” Cümlesi çok abes ve editöre yakışmayan bir durum.

-Vali AKP’nin dediklerini mi yapacak tak diye, yoksa DEVLETİN VALİSİ Mİ olacak?

-Her vali AKP zihniyeti mi taşıyacak?

-Her AKP’nin yaptığı ÖZELLEŞTİRMELER doğru mu?

-Kar eden KİT’ler neden özelleştirildi, tamam ZARAR edeni anladık ta?

Belediyelerin ve özel şirketlerin kilit taşı imalatı yaptığını ve gereksiz bir harcama ile devlet buna el attığını beyan ediyorsunuz fakat; Bana belediyeye bağlı olmayan,belde belediyelerinin yetersiz kaynak yüzünden borç içinde yüzdüğü, AKP iktidarında kaynak gönderilmeyen belde ve belediyeler olduğu sırf başka partiden diye ve merkeze bağlı olmayıp bizim TOKAT-ZİLE-KOZDERE KÖYÜ gibi İL ÖZEL İDARESİNE muhtaç köyler olduğunu ve VE ZİLENİN 129 KÖYÜNE KARŞILIK BELEDİYELERİN HİZMET VERMEDİĞİNİ bilen biri olarak Valinin hizmetini yerinde görüyorum. Kalkınmanın köyden başlaması için köye kasaba görünümüne sokarak büyük illerde olanın aynısını köylerde de yaptığımız zaman KÖYLERDEN BÜYÜK GÖÇLERİ ÖNLER Bilakis ŞEHİRDEN KÖYLERE AKIŞ SAĞLAR. Ülkemizde biten tarımı, üretimi tekrar canlandırabiliriz. Eğer sizin dediğiniz ÖZEL SEKTÖR’e ihale ile verilip devleti zarara uğratma adına KİLİT PARKE üretimi yaparsak sadece Üç-beş tane ZENGİN daha yaratırız ki bu da FAKİR YİNE FAKİR BOYUTUNA ULAŞIR.

Valinin görevlerini biliyoruz ama bu İL ÖZEL İDARESİNİN görevlerini de, valinin de onun başı olduğunu yazarsanız sevinirim.

Bir sizin köye demiyorlar malzeme, kepçe bizden işçilik köyden bize de dediler kanalizasyon ve su sistemi döşenirken alın malzeme işçilik sizden dediler ve bu NE VALİNİN, NE DE DEVLETİN düşüncesi bu ilkeyi yöneten iktidarın hayat felsefesi. Bizden buraya kadar diyor, BİRAZ DA KÖYLÜ UGRAŞSIN ama anlamıyor ki köylü göç etmiş, yaşlı nüfus var, üretim bitmiş… Eskidendi ve köyde kalanı da 65 yaş maaşı ve hasta bakma parası derken oğul anaya baktığı için para alıyor. Zihniyete baksana eskiden köyde imece, köyde parasız iş yapma ,anne ve babaya karşılıksız bakma vardı ya şimdi RANT ÜZERİNE, PARA ÜZERİNE kurulu. Maddiyat ya maneviyatı kendine şiar edinenler nerde!

Biz dernek olarak köyümüzün projesini çizdik 2008 yılında KÖY İÇİ PROJESİ olarak PARKE TAŞ DÖŞEMESİ yapacaktık. Valinin 2013 yılına kadar kilit taşsız köy kalmayacak sloganı bizlere umut verdi. Belki taşı oradan daha ucuza alır kumumuzu,çimentomuzu ve ustamızı kendimiz karşılarız diye hazırcı olmamak adına ama zannederim ki bazılarının düzenine ters geldi.

Köyümüzde 2007-2008-2009’da KOZDERE KÖYÜ ABAZHA YAYLA ŞENLİKLERİ düzenlemiş bir başkan olarak, köyümüzün tozlu topraklı yollarına İstanbul’dan 5 OTOBÜS-5 TOSUN (kurban) sloganı ile çıkıp bunu gerçekleştiren ve köyümüze binlerce insanı yığan, dede ile torunu buluşturan, Zile ekonomisine alış-veriş ile canlılık getiren ve köyümüzün, ilçemizin ve Tokatımızın tanıtımını şiar edinen biri olarak KÖYÜMÜZE GELENLERİN tozsuz, asfaltlı bir şekilde gelmesi için ve bunların devamı için BUNLAR ŞART. VALİMİZ AZ BİLE YAPIYOR.
Emeklilerimize köyümüze dönün diyoruz nerede oturacak nerede gezecek nerede
sohbet edecek samanın, tozun toprağın uçuştuğu köy meydanın da mı? Onlara bu hizmetleri yaparsak dönüşüm hızlı olur memlekete…

Üç beş insanın değirmenine su taşımadı diye eleştirmek TOKAT VE TOKATLIYA
YAPILACAK EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR.

Saygılarımla…

YUNUS AYBAKAN’IN, SALİH ÖZEREN’E YANITI:

Date: Sat, 23 Oct 2010 17:19:58 +0300
Subject: Ynt: Kilit taşı makalesi ve haberi hakkında
From: yunus.aybakan@mynet.com
To: salih.ozeren@hotmail.com

Hemşerim Öncelikle Alakana Teşekkür
Ederim.

Bizlerin partiyle purtiyle işleri olmaz.

Yaptığımız haberler yanlış olsaydı vali hakkında soruşturma açılmazdı ve
gazetemiz hakkında suç duyurusunda bulunurdular.

Tabiki bizlerde köyümüze kasabamıza hizmetlerin en iyisinin yapılmasını
istiyoruz.

ama Kilitli parke üreten Kuruluşlar varken, valilik tarafından tekrar
fabrika kurulması sence yanlış değilmi?

devletin elinde çalışanların nasıl çalıştıklarını hepimiz biliyoruz, daha
mesai saati bitmeden bir iki saat önceden iş yerinden ayrılıyorlar. bu
fabrika nasıl kar edecek, devletin parası, milletin parası değilmi?
milletin parasını har vurup harman savurmaları sence doğrumu?

Saygılarımla…

Yunus Aybakan

SALİH ÖZEREN’İN, YUNUS AYBAKAN’A YANITI:
—– Özgün İleti —–
Kimden : “Salih ÖZEREN”
Kime : yunus.aybakan@mynet.com
Gönderme tarihi : 28/10/2010 15:13
Konu : RE: Ynt: Kilit taşı makalesi ve haberi hakkında

Sayın YUNUS Bey,

Cevap verdiğin için ayrıca teşekkür ederim. Tabi neler olur neler biter ayrıca siz gazeteciler olarak daha iyisini bilirsiniz muhakkak! Ancak; Halkın içinde bizler gibi yoğrularak gelenlerde halkın ve gündemin nabzını çok iyi tutarlar. Evet her ne kadar meyve veren ağaç taşlanır cümlesi olsa da biz özel sektöre de karşı değiliz. Yapılan yatırıma da. Bir tane süt fabrikası var bir daha niye açalım, bir bakkal var aynı bakkaldan niye olsun felsefesi Düzenin rekabetçi ortamından çıkar tekelleşme yaratır. Vali beyi bu konuda savunan da değilim ama ZİLENİN 129 köyü varda niye parkesiz? O özel sektör şimdiye kadar niye döşememiş demek ki bir eksiklik var ki böyle olmuş. Buradan rant olmuş mu? Olmamış mı? Yargının görevi ama, kesinleşmiş hüküm olmadan kimsede suçlu değildir. Sizin de hakkınızda soruşturma yürütülebilir fakat o sizin suçlu olduğunuzu kanıtlamaz sonuç önemlidir. Ha şunu söyleyebiliriz köyler kilit taşı ile döşenir tüm Tokat’ın, tekrar özelleştirilir, çevre il ve ilçelerden ihale ile hem de çok az bir karla satış bile yapar. Her taraf döşendikten sonra elde tutulması da kamu israfı sayılabilir şimdi size bu yönden katılabilirim.

Saygılarımla…

YUNUS AYBAKAN’IN, SALİH ÖZEREN’E YANITI:
Sevgili kardeşim biz köylerin kilitli parke yapılmasına karşı değiliz. zaten hükümetin aldığı kararla 2011 yılı sonuna kadar kilit parkesi yapılmamış köy kalmayacak diye bir açıklaması var. sizlere hayırlı çalışmalar diliyorum. Saygılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Halil Efendi (Dede) ve Rivayeti (Ali Rıza ÖZEK)

“Köylümüz Ali Rıza ÖZEK, göndermiş olduğu yazısında Halil Efendi Ziyaret Yeri ile ilgili bir rivayeti ...

Tüm düğün ve etkinlikleri bir arada görmek için tıklayın...DÜĞÜN TAKVİMİ
+ +