Anasayfa / Kozdere Köyü Hakkında / KÖYÜN ÖREN (ANTİK) YERLERİ

KÖYÜN ÖREN (ANTİK) YERLERİ

KALABOYNU

Kalaboynu çevresinde bulunan çömlek, toprak ve taş yapısından bir eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Tarihi hakkında detaylı bir bilgi bulunmamakla beraber, Maşat Höyük ile aynı tarihsel süreç içerisinde değerlendirilebilir. Daha önce Pala Mehmet çeşitli kazılar yapmış; testi, çömlek ve bazı sikkeler bulmuştur. Keçikıran ve Cankara arasındaki yerleşim yerinin yüksekte olmasının nedeni, su kaynaklarının yakın ve güvenliğin daha iyi sağlanmasından dolayıdır.


ÇELLOĞUN TARLA

Eski yerleşim yerinin varlığı, kalıntı duvarlarla kendini belli etmektedir. Daha önce zahire(buğday) ambarı olarak kullanılan büyük küplere ratlanılmıştır. Zamanla kaçak kazıcıların merkezi olmuş, resmi işlem yapılmamıştır.


KARGA TEPESİ

Daha önceden yerleşim yeri olarak kullanılmış, yığma bir tepedir. Başpınar suyuna yakın olması sebebiyle, bekçilik veya gözetleme amacıyla kullanıldığı tahmin edilmektedir. Kaçak kazıcılar buradada kendini göstermiştir.


ER KONAN (EZENTERELİK)


Yerleşim yeri olduğu anlaşılan örenlerdendir. Köyümüze su getirme esnasında yapılan kanal çalışmalarında büyük küp bulunmuş, çok sayıda çömlek kırıklarına rastlanmıştır.


TEPE TARLA

Yüksek olması sebebiyle buradada bir yerleşim birimi kalıntılarına rastlanmıştır. Aynı zamanda tepenin aşağısında köylüler tarafından Samanlık Çukuru diye tabir edilen, tepeye büyük bir girişin olduğu izlenimini veren bir girinti vardır. Bunun nedeni hala anlaşılamamıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

KÖY ÖĞRETMENLERİ

KÖY ÖĞRETMENLERİ 1. Mayip Öğretmen (Abdullah ÖĞÜT) 2. Malatyalı Hasan 3. Fevzi Kiraz 4. Rıza Öğretmen ...

Tüm düğün ve etkinlikleri bir arada görmek için tıklayın...DÜĞÜN TAKVİMİ
+ +