Anasayfa / Kozdere Köyü Hakkında / KÖYÜN ÜNLÜ SİMALARI

KÖYÜN ÜNLÜ SİMALARI

ÜÇ DİŞ (Sadık Pekacar)

Köyün en iyi atıcısı ve zamanın en kuvvetli insanı imiş. Kurtuluş Savaşı’nda köyü bir takım eşkiyalardan korumuş ve çevrede tanınan bir simaya sahip olmuştur.

CUMA BABA (Cuma Öğütçü-Cızlak)

Köyün iyi Kur’an bilen alimlerinden birisidir. Elinden geldiğince herkese nasihat eden tarikata (Alevi-Bektaşi yoluna) yöneltmeye çalışan birisi olmuş köy babası Sadık Baba-Yeşil Kahya ile birlikte en son ileri gelenlerden olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda (Seferberlikte) kıtlık yaşaması onun eli sıkı biri olarak bilinmesine sebep olmuştur. Fakat elindekini idareli kullanarak günün şartlarına uyum sağlamıştır.

CILIZ (İsmail Soylu)

Zamanın köyü yöneten muhtar ve önder kişilerindendir. Traktörün (Türk Traktör-Hanomag marka) köye girmesi Memişgilin İsmail’in katkılarıyla oluşmuştur.

SADIK BABA ( Sadık ÖRNEK)

Patlağın Sadık, köyün babası olarak bilge, ileriyi gören bir kişidir. Torunlarını okutarak, ilçeden ilk ev alarak, civar köylerde ortak tarla ekerek bunu kanıtlamıştır. Aynı zamanda köy odasının (köyün ve köylünün bütün sorunlarının konuşulduğu, çözüm arandığı yer) kurucularındandır. Hacı Bektaş’tan gelen Dergah Uluları’nın ve diğer misafilerin ağırlanmasını üstlenmiştir. Aynı zamanda suyla çalışan un değirmeni sahibi idi.

MAYIP HOCA (Abdullah ÖĞÜT)

Köy ilkokulunda ilk öğretmendir. Disiplinli otoriter tavrıyla öğrencilerini çok iyi yetiştiren köy büyüğü ve hocasıdır. Arapçayı çok iyi bilir. İlkokul 3’ten mezun olmasına rağmen öğrencileri iyi yetiştirmiştir.

ŞĂUGU

Arapçayı çok iyi bilen köy imamı ve aynı zamanda hocasıydı. Onun zamanından sonra köy hocalığı devri özelliğini kaybetmiştir. Oğlu Mehmet Soylu bu geleneği cemlerimizde yaşatmaktadır.

YEŞİLKAHYA

Köyü yöneten, köy odasında bulunan büyüklerimizdendir. Herkese nasihatleri ile gerçeği ve doğruyu göstermeye çalışmıştır.

KOPTUR (Şehriban Pekduru)

Seferberlikte erkeklerin askere alınmasıyla köydeki boşluğu 1.aza olarak muhtarlığa geçerek doldurmuş, ilk kadın muhtar olmuştur.

YEĞEN (Dursun Özeren)

Köyün kırık çıkık işlerine bakan (insan veya hayvan) bir sınıfçıdır. El sanatlarını (kaşık oymacılığı, kağnı yapımı vb.) iyi kullanan, çalışmasıyla ünlü bir köy büyüğüdür.

ALİ BAĞ (Ali Özek)

Ali Bağ bir efsanedir. Bakarsın deli, konuşması akıllı. İnanışına göre tarikat aşığı, küçüğü büyük gören bir sevgi insanıdır. Neden deli olduğu sorulduğunda: “Sazın sevdası, kızın sevdası deli etti” diye yanıtlamıştır.

BADAL AHMET (Ahmet Pektezel)

Kendi yoksulluk içinde olmasına rağmen aydın bir kişi olarak çocuklarını ve torunlarını okutmuştur.

HASANALİ VE KARADURSUN (Hasan Ali Özmutlu-Dursun Özbakır)

Köylerde Ahşap ev yapımında kendini kanıtlamış ustalarımızdır.

KİRAMPALI’NIN ALİ VE BAYTARIN KARAAHMET İLE DELİ HASAN

İlk mazotla çalışan mazot değirmenini getirip, düzeneği kurup çalıştıran öncülerimizdir.

ŞEKİRE SOYLU

Almanya’da çalışmış, aydın bir kadınımızdır. Bunu da Cemevi yerini köy adına bağışlayarak kendini ölümsüzleştirmiştir. 2004 yılında vefat etmiştir.

KASIM ÖZEV

Köy-Koop tarafından köyde kooperatif kurulmuş ilk başkan Satılmış Özev olmuştur. Çeşitli uyuşmazlıklar yüzünden fazla ileriye götürülememiştir. Önceden çoğu kimse bu kötü örneği dernek için düşünse de, derneğimizin bugünkü durumu ve güçlülüğü bu gibi düşünceleri haksız çıkarmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

KÖY ÖĞRETMENLERİ

KÖY ÖĞRETMENLERİ 1. Mayip Öğretmen (Abdullah ÖĞÜT) 2. Malatyalı Hasan 3. Fevzi Kiraz 4. Rıza Öğretmen ...

Tüm düğün ve etkinlikleri bir arada görmek için tıklayın...DÜĞÜN TAKVİMİ
+ +