Anasayfa / Kozdere Köyü Hakkında / KOZDERE KÖYÜ GENEL BİLGİLERİ

KOZDERE KÖYÜ GENEL BİLGİLERİ

Tokat ili Zile ilçesine bağlı olan köyümüz ilçeye 40 Km mesafededir. İlk yıllarda yerleşenlerin 1500 lü yıllarda Soylular ve Sinangil aileleri olduğu söylenmektedir. İlk yerleşim alanı Çayırharmanı denilen düzlük olmuştur. Köy nüfusunu artması, çevre köylerin ormanları kesmesi, tarla açmaları ormanların hemen hemen yok olma derecesine getirmiş bir orman köyü vasfındadır. Köyümüzün gerçek adı Gözdere’dir.

Tokat ili Zile ilçesine bağlı olan köyümüz ilçeye 40 Km mesafededir. İlk yıllarda yerleşenlerin 1500 lü yıllarda Soylular ve Sinangil aileleri olduğu söylenmektedir. İlk yerleşim alanı Çayırharmanı denilen düzlük olmuştur. Köy nüfusunu artması, çevre köylerin ormanları kesmesi, tarla açmaları ormanların hemen hemen yok olma derecesine getirmiş bir orman köyü vasfındadır. Köyümüzün gerçek adı Gözdere’dir. Kaynak sularına “göz” denilmesi ve suların çıkış noktası olması Gözdere olarak adının kalmasına zamanla da Kozdere’ye dönüşmesine sebep olmuştur. Komşu köyleri Yozgat’ın Çekerek ilçesine bağlı Sarıköy, Kamışçık(Akyazı), Elemin, Kadışehri ilçesine bağlı Özükavak,Yavıhasan, Tokat’ın Zile İlçesine bağla Boldacı Tekkesi, Kızılca Köy, Papaklı(Turgutalp)’dır. Köyün orman köyü olması sebebiyle az sayıda kalan meşe ağacına destek olarak 1983 yılında köy muhtarı Ali Soylu’nun (Deli Ali) çabaları ile çam dikimi yapılmış bugün bir korumuz vardır. Genelde yöresel ağaçlar meşe(kızılpelit, karapelit), isrin, ağcaağaç ve ardıç bulunur.


1990 sayımına göre 125 hane-1997 sayımına göre 100 hane olan köyde yaşayan 300 kişidir. Buda İstanbul:280 hane, Ankara:100 hane, metropol kentlere verilen bir göçün sonucu olarak köy nüfusu azalmıştır. Senede 5-10 hane göç etmektedir.


Eğitim ve öğretime 1960 yılındageçici binada başlaşmış daha sonra 1962 yılında devlet tarafından 3 derslikli 2 lojmanlı okul inşaa edilmiştir. Halen okulda nüfusun azalması dolayısıyla 43 öğrenci – 10 öğrenci ana sınıfı (2007 yılı) eğitim görmektedir. Devletin vermiş olduğu servis ile Yalınyazı Ortaokuluna 25 kişi taşımalı sistemle öğrenci gitmektedir. Köyün okur yazar oranı %98’dir.

Köyün geçim kaynakları olarak 300’e yakın büyükbaş, 2500’e yakın küçükbaş (2000 adede yakını ormanlarımızın yok olmasına sebep olan KARAKEÇİdir) hayvan mevcuttur. Çoğunluğu kıraç olan 5000 dekar arazide yöre ürünleri; buğday, arpa, nohut, fasulye, mercimek, çavdar, fiğ, şekerpancarı, ayçiçeği, soğan yetiştirilmektedir. Eskisi gibi arıcılık yapılmamaktadır. Ayrıca yaylalarımız; Yoncapınar, Abazha, Elbağı’dır.

Camisi, Cemevi, okulu, sağlık ocağı (geçici olarak kapalıdır), her evde telefonu, elektriği, kanalizayonu, suyu (Erkonan Boğazı, Demirci Alanı ve Büvelek kaynaklarından alınmıştır) olan köyümüzde; eski umumi köy çeşmeleri (YSE tarafından yapılan) iptal edilmiştir.


Gençlerin daha önce güreşe ilgileri fazla idi (ata sporumuz her düğün ve köylerde icra edilirdi)zamanla nüfusun azalması bu geleneğimizin yok olmasına sebep oldu. Eski tanınan güreşçilerimiz Hasan Pehlivan (Pala), Sabri Özenci, Fevzi Pekacar, Cuma Özeren, Ahmet Özgen, Mehmet Pala’dır.


Ev yapılırken temel atmada, asker ocağından sağ salim eve dönünce adak kurban kesme, yeni ev görme, asker görme, çocuk görme adetleri yaygındır. Köyümüzün yöresel olarak Şekeroğlan, Simsim, Hoş Bilezik, Çekirge, Kasap, Micav gibi halaylar oynanır.

2 yorum

  1. köyümüzün meslekle uğraşan rı sanatkarları ustaları yazalım mesala ben sıhi tesisat kalerifer doğal gaz ustasıyım aynı zamanda sipor döğüş sanatı öğrenmakteyim nanbudo kunfu 8 yıldır kuşağım sıyan bir altı kahve rengi 2 olarak devam ediyorum kimin ne işle uraştığını bilelim köylü olarak saygılar

  2. köyümüzün meslekle uğraşan rı sanatkarları ustaları yazalım mesala ben sıhi tesisat kalerifer doğal gaz ustasıyım aynı zamanda sipor döğüş sanatı öğrenmakteyim nanbudo kunfu 8 yıldır kuşağım sıyan bir altı kahve rengi 2 olarak devam ediyorum kimin ne işle uraştığını bilelim köylü olarak daha iyi olur bence bilinmesi belki bir yardım alırız olurya işe yara saygılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

KÖY ÖĞRETMENLERİ

KÖY ÖĞRETMENLERİ 1. Mayip Öğretmen (Abdullah ÖĞÜT) 2. Malatyalı Hasan 3. Fevzi Kiraz 4. Rıza Öğretmen ...

Tüm düğün ve etkinlikleri bir arada görmek için tıklayın...DÜĞÜN TAKVİMİ
+ +