Anasayfa / Kozdere Köyü Hakkında / ZİYARET YERLERİ

ZİYARET YERLERİ

ABAZHA

Köyün üstünde yer alan ziyaret yeri taşın arasından bir değirmenlik buz gibi suyun çıktığı yer olarak bilinir. Genellikle köylülerin ve civar köylerin kurban adak yerleri arasında sayılır. Yağmur duasına da çıkılan ziyaret yeri aynı zamanda bir mesire (piknik) alanıdır.

Ayrıca yaylamızdır. Hayır olarak Mehmet Bey (Delloğ-marangoz) tarafından 2001 yılında bütün maliyetini üstlendiği bir ziyaret evi yaptırılmıştır. İçerisinde kurban kesimi ve tüketimi için tüm malzemeler (kap,kacak vb.) mevcuttur.

Not: 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde 3 gün süre ile suyun bulanık aktığı görülmüştür.

RİVAYET EDİLİRKİ : Hz Ali’nin oraya geldiği, taşlardan yukarı doğru çıkarken ayak izinin kaldığı ve bu ulu kişinin gelmesinin nişanesi olarak suyun taş arasından çıktığı söylenir.

ERKONAN BABA

Abazha ile birlikte öncelikli ziyaret yerlerinden birisidir. Sinirli bir yapıya sahip olduğuna inanılan Erkonan Baba’ya hamile kadınların ziyaret etmemesi istenir. Çünkü doğacak çocuklarda özür ve iz bıraktığına inanılır. Büyük pelit, kızılpelit, ağcaağaç ve isrin ağacının biribirine sarmaş dolaş olduğu heybetli bir görünüm arzeder. Ziyaret evi ve çeşmesi 1995 yılında Cuma Pekacar tarafından hayır olarak yaptırılmıştır. Adak, kurban kesim yeridir. İçerisinde kurban kesimi ve tüketimi için tüm malzemeler (kap,kacak vb.) mevcuttur. Yine yağmur duaları burada da yapılır. Eskiden dileklerinin kabul olması için ziyaretçiler tarafından yemeni ve bez parçaları bağlanırdı. Günümüzde bu gelenek özelliğini yitirmiştir.

GÖYNEKSİZ DEDE

Köyün girişinde olan ziyaret yeri “huykesen” olarak ta bilinir; öfkeli, sinirli çocukların ziyaret yerindeki ağaca temsili olarak bağlanarak, huyunu orada bırakıp arınacağına inanılır. Pelit ve yunus eriğinin (kurumaya yüz tutmuştur) bulunduğu mekanda bir çeşmesi ve yatırı vardı. Hayrına çeşme ve ziyaret evi Özekler tarafından yaptırılmıştır. Adak, kurban kesim yeridir.İçerisinde kurban kesimi ve tüketimi için tüm malzemeler (kap,kacak vb.) mevcuttur.

RİVAYET EDİLİRKİ : Zamanla köyümüzde icra edilen Alevi-Bektaşi tören ve cemlerinin gizli ve saklı yapıldığı (Osmanlı zamanında) bilinir. Cem yapıldığını duyan civar köy halkı köyü basmaya karar verirler. Göyneksiz Dede’nin olduğu yere geldiklerinde, karşılarına büyük bir duvar engel oluşturur. Duvarı geçemezler. Çıkan ve düşenler yaralnır, sakat kalırlar. Duvarı aşamayacağını anlayan gerici takımı buraya çöp dikerek giderler. Sabahleyin gelip baktıklarında burada eren bir kişinin yattığını anlayarak ziyaret yeri olarak kabul ederler. Öfkeli kalabalığın huyunu kestiği için, “huykesen” denilmiştir.

HALİL EFENDİ

Keçeci Baba’dan Alevi-Bektaşi köylerini gezmesi için görevlendirilmiştir. Sanigilin evine misafir olur burada hastalanır ve burada öleceğim der. Vasiyet olarak, istediği yere gömülmesini ve işaret etttiği yerdeki taşların getirilip mezarına konulmasını istemiştir. Vefatından sonra yıkanırken yıkama suyunun hiç birisinin yere damlamadığını Kaca Sadık’ın annesi ve Hoplamaz (Dursun Pekduru)’ın bacısı Sani Kızı anlatmıştır. Hastalığında Sani Kızı 7 gün boyunca yanıbaşında bulunmuştur. Köyün Papaklı çıkışında olan ziyaret yeri, sağlık ocağının yanındadır.

 


GÖZLÜK

ÇALDEDE

FİNCAN

Abazha’ya giderken ilk ziyaret yeridir. Soğuk bir suyu vardır. Bir rivayete göre ulu bir kişinin yattığı söylenmektedir.

YEDİLER MEZARI

Kurtuluş savaşında asiler tarafından şehit edilen “yedi subay”ın mezarı buradadır. Yeri tam olarak bilinmemekle birlikte halkımız tarafından olay unutulmamış, kutsanarak ziyaret yerleri arasında yer almıştır.

KARAÖZ

Köy girişinde olan ziyaret yerinde aynı zamanda bir çeşme vardır. Dileklerin kabul olması için, uzaktaki ziyaret yerlerine kurban kesmek için çeşmenin içine akşamdan üç adet bıçak bırakılır. Sabahleyin bakıldığında üç bıçaktan hangisi paslanmışsa o bıçak hangi ziyaret yerine temsilen bırakılmışsa o ziyaret yerine kurban adak edilir.

BAĞARDI (Kirampalı’nın Kuyu)

Kat’ın (Turhal’da ziyaret yeri) kardeşi olduğu rivayet edilir. İnme, felç ve ölüm döşeğinde yatan hastalara buradan şifa niyetine su verilir. Hastanın ya öleceğini, ya da yaşayacağını belirlediğine inanılır. Helva yapılıp dağıtılır.

ARAPDEDE

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

KÖY ÖĞRETMENLERİ

KÖY ÖĞRETMENLERİ 1. Mayip Öğretmen (Abdullah ÖĞÜT) 2. Malatyalı Hasan 3. Fevzi Kiraz 4. Rıza Öğretmen ...

Tüm düğün ve etkinlikleri bir arada görmek için tıklayın...DÜĞÜN TAKVİMİ
+ +